Porast ekstremizma nije dobar za Crnu Goru * Podizvođači prometovali 264 miliona oslobođenih PDV-a * Napadi na novinare udaljavaju vas od EU * Pretresali vođe „kavačkog klana“ Zvicera i Kašćelana * Norvežani su pod pritiskom * U Crnoj Gori djeluje 65 stranaka * Još čekaju da država reaguje i raskine ugovor
  Izdanje: 29-03-2021

Dževat Šarkinović, inženjer i poljoprivredni:
Zvaničnici pričom o razvoju poljoprivrede ostvaruju svoje političke i lične ciljeve, jer u ovoj oblasti nema napretka.

Mladi podoficir hoće da telefonira iz javne govornice pa zaustavlja jednog vojnika.
- Imaš li da mi razmijeniš za telefon?
- Čekaj, buraz. Naći će se za tebe valjda nešto siće, reče vojnik preturajući po džepovima.
- Zar se tako razgovara sa pretpostavljenim, odbrusi podoficir. Pitam te ponovo: Imaš li sitno za telefon?
- Nemam druže vodniče.
Ide Mujo i ugleda vojnika kako radi sklekove. Prvo ga pogleda sa jedne pa sa druge strane, i kaže mu:
- Bolan, ja mislim da ti je ona davno otišla.

Sport - datum: 2021-03-28 CRNA GORA SLAVILA PROTIV GIBRALTARA (4:1) I UPISALA DRUGI UZASTOPNI TRIJUMF U KVALIFIKACIJAMA ZA SP 2022.
Simić strijelac za crvene - Foto: DAN Dobra uvertira za Norvešku Zaslužena pobjeda "crvenih" i nova tri boda. Gruba igra rivala uzrok povrede Marka Bakića. Stevan Jovetić još jednom potvrdio klasu, a u finišu meča postigao efektan pogodak. Samopouzdanje pred nastavak kvalifikacija sada mnogo veće
Fudbalska reprezentacija Crne Gore pobijedila je juče Gibraltar sa 4:1, u meču 2. kola G grupe kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine i na taj način ispunila cilj koji je imala pred ovaj start. Nakon dva odigrana kola, izabranici selektora Miodraga Radulovića imaju maksimalnih šest bodova i sa još više optimizma čekaju utorak i meč sa Norveškom.

-Moram biti zadovoljan kada je rezultat 4:1. Nije bilo prijatno nakon izjednačenja, ali vjerovali smo da će sve doći na svoje i postalo je lakše kada smo ponovo poveli. Osvojili smo šest bodova iz dva meča, dali smo četiri gola u ovom susretu, više nego što im je dala Norveška, i to nije malo - rekao je selektor Radulović na konferenciji za novinare nakon susreta i dodao: - Nismo dozvolili da upadnemo u zamku, odmorili smo neke igrače. Cijena ovog meča je povreda Marka Bakića, još ne znamo kakve je prirode, ali sigurno nije u kombinaciji za sledeći meč koji igramo u utorak.
Gruba igra Gibraltara i povreda Bakića
Kao što je i najavio uoči meča, selektor Miodrag Radulović je napravio određene rokade u ekipi - Stevan Jovetić i Igor Vujačić su bili na klupi, dok su Stefan Savić, Adam Marušić i Aleksandar Šćekić meč gledali sa tribina. A nakon viđenog u prvom dijelu možda je i bolje što je bilo tako, jer su igrači iz Gibraltara bili jako grubi, gotovo svaki njihov start je bio za žuti karton... Epilog takve igre je i povreda Marka Bakića sredinom prvog poluvremena, pa je vezista crvenih završio u Urgentnom centru. S druge strane, teško je bilo prići golu Gibraltara, branili su u pojedinim situacijama sa svim igračima i čekalo se da Radulovićevi izabranici probiju taj bedem i zatresu mrežu. Uvod u taj pogodak bili su pokušaji Uroša Đurđevića, glavom u 5. minutu i udarac sa distance Vladimira Jovovića u 20. minutu. Gol je stigao šest minuta kasnije. Nebojša Kosović je nabacio loptu, Đurđević je okrznuo glavom i pogodio stativu. Lopta je potom šetala po gol-liniji, a na nju je natrčao Fatos Bećiraj i ubacio je u mrežu – 1:0. Činilo se u tom momentu da će „crveni“ lako privesti poluvrijeme kraju, ali je u 30. minutu stigao šok za domaću selekciju. Nakon jedne nabačene lopte, Kristijan Vuljaj je u svom kaznenom prostoru povukao za dres Santosa, a austrijski arbitar Manuel Šutenberger pokazao je na bijelu tačku. Sa 11 metara precizan je bio Stajč – 1:1. Krenuli su nakon toga „crveni“ agilnije i u samom finišu prvog poluvremena ponovo vratili prednost. Kosović je sa desne strane ubacio loptu, a Marko Simić glavom matirao golmana Goldvina – 2:1.
Jovetić ušao i pokrenuo ekipu
Razvoj igre u prvom dijelu meča "natjerao" je selektora Radulovića da već na poluvremenu na teren pošalje svog najboljeg igrača Stevana Jovetića.

-Bilo je planirano da uđe u igru i da to uradi ranije ako rezultat ne bude dobar. Dao je tri gola iz dva meča, uradio je ono što znamo da može da uradi. Svi smo svjesni kakvog igrača imamo - rekao je selektor "crvenih".

I odmah je kapiten crvenih zaprijetio. igrao se 53. minut kada je sa 18 metara ciljao desni gornji ugao gola rivala, ali je čuvar mreže Gibraltara loptu izbacio u korner. Upravo je nakon tog udarca iz ugla Crna Gora stigla do trećeg kola. Hakšabanović je centrirao, a Žarko Tomašević sa peterca loptu zakucao u mrežu – 3:1. Uslijedio je potom period u kojem nije bilo opasnih ataka „crvenih“, a u 80. minutu Stevan Jovetić je postigao svoj treći pogodak u ovim kvalifikacijama. Jovović je fauliran na samoj liniji kaznenog prostora, iskosa sa lijeve strane. Slobodan udarac izveo je Jovetić i fantastičnim pogotkom potvrdio drugi trijumf „crvenih“ u ovim kvalifikacijama. Za kraj, Jovetić je u nadoknadi vremena priuštio još jednu majstoriju, koja nažalost nije završena pogotkom. Na nekih dvadesetak metara od gola rivala primio je loptu, prebacio je sa lijeve na desnu nogu i uputio projektil koji je završio na stativi gola gostiju...

Dakle, Crna Gora je u dva prethodna meča opravdala ulogu favorita, a pravi ispit vrijednosti ove ekipe je utakmica sa Norveškom u utorak uveče.

-Jurimo svih devet bodova u prva tri meča. Želju i snove niko ne može da nam oduzme. Ne plašimo se Norvežana, biće derbi i biće zanimljivo. Faliće samo navijači da ambijent bude potpun
- istakao je Miodrag Radulović.

3 - gola u dvije premijerne utakmice kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo postigao je Stevan Jovetić

Turska nadigrala Norvešku
Selekcija Turske na impresivan način stigla je do druge pobjede u kvalifikacijama za SP. Nakon trijumfa nad Holandijom, Turska je juče u Malagi deklasirala Norvešku sa 3:0 i potvrdila velike domete koje ima. Ozan Tufan je već u 4. minuti goste doveo u vođstvo, u 26. minutu Sojundžu je duplirao prednost svoje reprezentacije. Tačku na siguran i ubjedljiv trijumf stavio je svojim drugim pogotlom Tufana, u 60. minutu.

Do prve pobjede u ovim kvalifikacija stigla je Holandija. "Lale" su rutinske slavile protiv Letonije sa 2:0, u meču u kojem su stvorili sijaset šansi pred golom rivala. Bergajs u 32. i De Jong u 68. minutu bili su strijelci za domaću selekciju.

Crna Gora – Gibraltar 4:1 (2:1)
Stadion: pod Goricom. Igrano bez prisustva gledalaca. Sudija: Manuel Šutenberger (Austrija). Pomoćnici: Roland Brander (Austrija) i Andreas Vitčnig (Austrija). Strijelci: Bećiraj u 26, Simić u 43, Tomašević u 53, Jovetić u 80 za Crnu Goru, a Stajč u 30. minutu iz jedanaesterca za Gibraltar. Žuti kartoni: Vuljaj (Crna Gora), Goldvin, Pons, Stajč (Gobraltar).

CRNA GORA: Mijatović, M. Vukčević, Simić, Tomašević, Radunović, Kosović (od 59. Lagator), Bakić (od 26. Vuljaj), Jovović, Hakšabanović (od 59. Boljević), Bećiraj (od 46. Jovetić), Đurđević (od 77. Martinović).

GIBRALTAR: Goldvin, Džoli, Valarino (od 81. Vajsmen), Sergrant, Mulds, Badr (od 46. Kombs), Stajč (od 65. Borg), Pons (od 65. Voker), Barnet, Santos, Bosio (od 51. Hernandez).

Grupa G
2. kolo: Crna Gora – Gibraltar 4:1, Holandija – Letonija 2:0, Norveška – Turska 0:3.

1. Turska/2/2/0/0/7:2/6

2. Crna Gora/2/2/0/0/6:2/6

3. Holandija/2/1/0/1/4:4/3

4. Norveška/2/1/0/1/3:3/3

5. Letonija/2/0/0/2/1:4/0

6. Gibraltar/2/0/0/2/1:7/0

Naredno kolo (30. mart): Crna Gora – Norveška, Gibraltar – Holandija, Turska – Letonija.

Debitovali Vuljaj i Martinović
Na jučerašnjem meču između Crne Gore i Gibraltara, u dresu "crvenih" debitovala su dvojica fudbalera - Kristijan Vuljaj i Ilija Martinović. Vuljaj je prvi fudbaler u istoriji Dečića koji je nastupio za najbolji crnogorski tim.

-Ovo je veliki dan za mene, sanjao sam o debiju. Možda nije bio najbolji, ali dešava se. Velika škola, veliki podstrek da radim još više i jače - kazao je Vuljaj.

Vuljaj je skrivio penal, ali je nakon meča dobio podršku selektora i saigrača.

-Svi su me podržali, hvala im na tome. Od prvog dana svi su me super prihvatili, lijepo je biti dio ove grupe. Greške se događaju, fudbal je to - dodao je Vuljaj.

S druge strane, ni defanzivac Maribora Ilija Martinović nije krio zadovoljstvo što je zaigrao u crvenom dresu.

Dvije decenije sam čekao na ovo, sanjao dan od kada sam počeo da igram. -Ovo je bio emotivan dan za mene, ostao sam bez meni veoma drage osobe – moja baba je preminula od koronavirusa, ali nisam želio da ništa pričam selektoru i saigračima, želio sam da igram. Kada je u pitanju meč, bili smo u šoku nakon izjednačenja, ali je presudio naš kvalitet. Slijedi duel sa Norveškom, a vjerujem da ćemo se i mi nešto pitati - kazao je Martinović.

Vlaković: Crna Gora zasluženo pobijedila
Selektor Gibraltara Hulio Ribas Vlaković nakon meča na stadionu pod Goricom je kazao:

-Crna Gora je zasluženo slavila. Možda bi bilo drugačije da je ostalo 1:1 na poluvremenu, ali igrao je veliki broj mladih igrača, ovo im je prva prava utakmica i time sam najzadovoljniji - istakao je Vlaković.